Właściwe czyszczenie uszu jest niezbędne, aby zminimalizować ryzyko infekcji i zapobiec pojawieniu się zatyczek woskowiny. Jak wiemy, uszy są niezwykle kruchymi narządami zmysłów, dlatego wymagają delikatnego, ale jednocześnie odpowiedniego i skutecznego czyszczenia.

Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na utratę słuchu, może być trudno w pełni cieszyć się czasem spędzonym razem. Możesz pomóc ukochanej osobie poprawić jakość swojego życia, zajmując się problemem z miłością i zrozumieniem. Po kilku prostych krokach, można rozpocząć rozmowę i pomóc znaleźć rozwiązanie.

Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na ubytek słuchu, może to być trudne dla was obu, aby w pełni cieszyć się razem. Możesz pomóc ukochanej osobie poprawić jakość życia, podchodząc do problemu z uczuciem i zrozumieniem. Wykonując kilka prostych kroków, możesz rozpocząć rozmowę i pomóc znaleźć rozwiązanie.

To, co zostało powiedziane, nie oznacza, że nie należy dbać o higienę uszu, a raczej czyszczenie narządów słuchu jest prawidłowe, gdy jest przeprowadzane sumiennie i ostrożnie.

Czyszczenie uszu-zraszacze

Czyszczenie uszu-zraszaczeCzyszczenie uszu składa się z serii zabiegów mających na celu ułatwienie wydalania nagromadzonych woskowiny od wewnątrz Na Zewnątrz małżowiny usznej. Przypomnijmy, że prosty ruch szczęki sprzyja naturalnej eliminacji granulek wosku, dlatego zaleca się regularne wykonywanie tego ruchu, nawet kilka razy w ciągu dnia.
Oprócz podobnych technik, obecnie istnieje wiele strategii mających na celu czyszczenie uszu: jednak najbardziej odpowiednie i najlepsze leczenie mające na celu usunięcie woskowiny nie zostało jeszcze zidentyfikowane.
Poniżej wymieniono najczęściej stosowane metody czyszczenia uszu.

Krople zmiękczające/smarujące

Zwane również zmiękczaczami lub ceruminolitykami, krople zmiękczające do zaszczepienia bezpośrednio do nausznika są szczególnie przydatne do rozpuszczania sprasowanych cząstek wosku, sprzyjając w ten sposób ich wyciekowi. Ponadto krople smarujące są zwykle stosowane przed innymi zabiegami do czyszczenia uszu (np. mycie, stożki itp.), aby ułatwić ich późniejsze usunięcie.

Krople zmiękczające mogą być formułowane z naturalnych olejów (oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej wazelinowy, olej z orzeszków ziemnych) wzbogaconych olejkami eterycznymi( środki dezynfekujące) lub składają się z nadtlenku wodoru, mocznika, gliceryny lub nadtlenku karbamidu.

Do czyszczenia uszu zatkanego woskiem do uszu zaleca się stosowanie kilku kropli zmiękczających bezpośrednio do kanału słuchowego, 2 razy dziennie. Kontynuować leczenie przez 3-6 dni.

Aby zapobiec zatyczce woskowiny, czyszczenie uszu powinno odbywać się przez zaszczepienie kilku kropli słodzących do ucha, raz w tygodniu.

Curettage

CurettageTak zwana metoda łyżeczkowania wykorzystuje pomoc łyżeczki do czyszczenia ucha z woskowiny. Zazwyczaj metoda ta jest używana do usuwania zatyczek woskowiny odpowiedzialnej za zmiany w pojemności słuchowej lub częściowej niedrożności przewodu.

Curette to szczególne zakrzywione narzędzie używane przez lekarza do usuwania zatyczki woskowiny nagromadzonej w uchu. Curette jest wyposażony w specjalny” ochronny ” koniec, bardzo przydatny, aby zapobiec przedostawaniu się lekarza zbyt głęboko do kanału słuchowego.

Odsysanie woskowiny również znajduje się na liście przydatnych zabiegów do czyszczenia uszu. Metoda ta polega na dosłownym odsysaniu wosku za pomocą http://budowaniedoskonale.pl/tonosin-naturalny-preparat-polepszajacy-sluch/ specjalnej kaniuli podłączonej do urządzenia ssącego. Operacja musi być wykonywana przez eksperta w tej dziedzinie: jest to praktyka drugiego wyboru, powszechnie stosowana w przypadku przeciwwskazań do nawadniania uszu.

Pachołki woskowe lub świece

Wątpliwe skuteczność i przydatność stożków woskowych do prawidłowego czyszczenia uszu: są to szczególne stożki ceratki, które umieszczone bezpośrednio w jamie ucha usuwają woskowinę przez rodzaj „efektu kominka”, po zapaleniu ich jak świeca. Stożki woskowe o długości około 20 cm wyposażone są w dwa otwarte końce:

Najwęższy koniec powinien być umieszczony bezpośrednio we wklęsłości małżowiny usznej, po przechyleniu głowy bokiem na sztywnej powierzchni (najlepiej). Zazwyczaj ten koniec kończy się rodzajem spodka, aby chronić skórę przed odpadnięciem jakichkolwiek pozostałości gorącego wosku.

Najszerszy koniec powinien być zapalony jak świeca. Ciepło uwalniane przez spalanie woskowanego stożka zmiękcza woskowinę, powodując jednocześnie zagłębienie wewnątrz ucha: w ten sposób zawartość ucha jest zasysana na zewnątrz. Aby ugasić płomień, delikatnie usuń stożek i zanurz świecę w szklance wody.Stosowanie woskowych stożków do czyszczenia uszu jest zawodne: mechanizm „czyszczenia” świec nie jest wyjaśniony, a klasa medyczna pokazuje się przeciwko i nieufnie wobec stosowania tej praktyki. Najważniejszym ryzykiem wynikającym z tej metody jest to, że pozostałości świecy są osadzane bezpośrednio w kanale słuchowym, tworząc prawdziwą woskową nasadkę, znacznie trudniejszą do usunięcia niż woskowa nasadka. Nie zapominaj również o ryzyku oparzeń słonecznych skóry i ognia włosów!

Patyczki bawełniane

Patyczki bawełnianeNie zaleca się używania patyczków pokrytych bawełną (tzw. wacików) do czyszczenia uszu: nacisk patyczka wywierany za pomocą „mechanicznych” popychaczy może nawet pogorszyć wcześniej istniejący stan, sprzyjając gromadzeniu się woskowiny, a nie jej usuwaniu. Podobne zachowanie w rzeczywistości ma tendencję do zagęszczania wosku, tworząc w ten sposób korek.

Oprócz tego, co jest opisane, „czyszczenie” uszu za pomocą bawełnianych patyczków może uszkodzić wyściółkę skóry kanału słuchowego-już sam w sobie niezwykle delikatną – sprzyjając w ten sposób pobieraniu przez bakterie i szkodliwe cząstki. Waciki należy stosować wyłącznie do czyszczenia ucha zewnętrznego.

Ryzyko

Lekceważenie higieny uszu może poważnie wpłynąć na zdrowie tych bardzo ważnych narządów. W rzeczywistości nagromadzenie woskowiny może powodować problemy o różnym nasileniu, w tym fizyczną niedrożność kanału słuchowego, która negatywnie wpływa na zdolność słuchu.

Głównym oskarżonym jest nakrętka do uszu, która, jak wiemy, odpowiada za szereg kwestii:

  • Szumy uszne (dzwonienie w uszach)
    Ból ucha
    Percepcja „przytłumionych” dźwięków”
    Postępujący ubytek słuchu i ubytek słuchu
    Rumble of his voice
    Uczucie pełności ucha
    Zawroty głowy i uczucie niestabilności (podobne, choć lżejsze, objawy zapalenia błędnika)
    Nie zapominaj jednak, że niewłaściwe czyszczenie uszu zwiększa ryzyko zakażenia miejscowego, a więc zapalenia ucha i zwężenia zapalnego przewodu słuchowego zewnętrznego. Aby zachować doskonałą zdolność słyszenia, konieczne jest regularne poświęcanie kilku minut swojego czasu na czyszczenie uszu.